Kleszcze u psa, jak sobie radzić?

Ugryzienie naszego psa przez kleszcza to wyjątkowy stres! Uhhh….nie lubimy go, ale niestety się zdarza i niektórym nawet często. Po ukąszeniu przez kleszcza może dojść do zakażenia chorobą odkleszczową. Istnieją różne odmiany powodujące mało przyjemne objawy, Jedną z chorób jest babeszjoza, która nieleczona może doprowadzić do śmierci. Co w takim razie robić, aby zmniejszyć ryzyko? Przygotowaliśmy dla Was 4 porady, które warto sobie przypomnieć przed wakacjami.

Po spacerze sprawdź, czy masz kleszcza?


Dokładnie obejrzyj swojego psa po każdym spacerze, kleszcze lubią ciemne, wilgotne miejsc. Sprawdź przede wszystkim: uszy, szyje, brzuch, pachy i łapy. Pamiętaj, że kleszcze mógł jeszcze nie ukąsić i drepcze gdzieś sobie po futerku.

Co robić, aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia?


W sklepach możemy znaleźć duży wybór środków do ochrony i trzeba pamiętać, że nie zapewniają one w 100% ochrony, ale skutecznie ograniczają ryzyko. Do środków, jakie są polecane do stosowania zapobiegawczo, przed ugryzieniem możemy wyróżnić tabletki, krople spot on, zraszacze sierści oraz obroże przeciw kleszczom.

Co robić, jak już znajdziesz kleszcza?


Jak najszybciej usuń kleszcza ruchem obrotowym (odwrotnie do ruchu wskazówek zegara). Można do tego użyć pęsety lub zestawu kupionego w aptece.

Uwaga!


Nie dociskaj kleszcza, uważaj, żeby go nie urwać, zgłoś się do weterynarza, jeśli wystąpi jeden z poniższych objawów: gorączka, brak apetytu, krwawienie, wymioty, duszności lub apatia.

  • Jeszcze jest pusto w Twoim koszyku :(